ALLOZAUR

Należał do rodziny dinozaurów żyjącej około 145 milionów lat temu podczas późnej jury. Jego nazwa oznacza „inny jaszczur”, a nadzwyczajna budowa kręgów oraz krótkie, trójpalczaste przednie odnóża z pewnością ją potwierdzają. Allozaur był potężnym drapieżnikiem, który w swoim arsenale skrywał niezwykle ostre zębiska oraz mocarne tylne kończyny.

Mierzył około 12 metrów, a jego waga potrafiła dochodzić nawet do ponad dwóch ton. Rogi nad oczami, które miały odmienny kolor od reszty ciała siały postrach i wzbudzały szacunek. Allozaur plasował się na szczycie łańcucha pokarmowego – polował na naprawdę silne i sprawne dinozaury, które były wymagającymi przeciwnikami.

CEARADACTYLUS

Cearadaktyl należał do grupy gadów, które mogły podziwiać pradawny świat z innego punktu widzenia niż klasyczne dinozaury. To niezwykłe, latające stworzenie żyło 120 milionów lat temu w okresie kredy. Cearadaktyl miał nadzwyczajnie lekkie kości i bardzo dobry wzrok, który pozwalał mu precyzyjnie określić położenie swojej ofiary.

Był wyjątkowo lekkim drapieżnikiem. Jego budowa cechowała się zredukowanym uzębieniem oraz skróconym ogonem, co umożliwiało mu osiągnięcie wagi w granicach 15 kg. Wspomniane atuty gwarantowały mu bardzo skuteczne i owocne łowy. Swoją uwagę koncentrował głównie na rybach.

COELOPHYSIS

Celofyz jak na drapieżnego dinozaura był stosunkowo mały. Wysokość nie powstrzymywała go jednak przed skutecznym zdobywaniem pokarmu. Żył na terenie Ameryki Północnej około 212 milionów lat temu. Celofyz, czyli „pusta forma” mierzył około 1,5 m wysokości, a jego waga sięgała blisko 45 kg.

Znaczenie nazwy tego dinozaura nawiązuje do jego pustych w środku kości kończyn. Oczy Celofyza umożliwiały mu polowanie wyłącznie za dnia, lecz gdy już wyruszył na łowy, był naprawdę szybki i zwinny. Wzrostem ten fascynujący drapieżnik nie przerósłby nawet dzisiejszego nastolatka, ale z pewnością budziłby postrach dzięki innym cechom, np. przerażającym oczom i pazurom.

DEINONYCHUS

Deinonych, czyli „straszny szpon” zostawiał odciski swych odnóży na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Gustował w lasach i zalewowych terenach. Ten pradawny wielki jaszczur sięgał około 4 m. Znaczenie jego nazwy samo w sobie budzi postrach, a należy wspomnieć, że odnalazło swoje potwierdzenie w dawnej rzeczywistości.

Deinonychy były bowiem naprawdę zręcznymi zabójcami, które nigdy nie gardziły świeżym mięsem. Ogromne szpony na stopach tego dinozaura siały pogrom i trzymały jego rywali na dalekim dystansie. Bardzo ciekawym faktem jest to, iż Deinonychy były najbliżej spokrewnionymi dinozaurami z ptakami.

DIMETRODON

Był synapsydem, który żył miliony lat temu na terenie dzisiejszej Europy i Ameryki Północnej. Nazwa Dimetrodon oznacza „zęby o dwóch rozmiarach”, co nawiązuje do budowy jego szczęki.

Spośród innych stworzeń, Dimetrodona wyróżniał wielki żagiel, czy też wachlarz widniejący na jego grzbiecie. Jego szeroko rozstawione odnóża wyposażone były w ostre pazury, które z pewnością nie były oznaką łagodności. Nie był jednak niezwyciężony, gdyż wymarł około 270 milionów lat temu wskutek przegranej walki o przetrwanie z nowymi gatunkami synapsydów.

DIPLODOK

Jest bardzo dobrze rozpoznawalnym dinozaurem z uwagi na swoją ogromną i niecodzienną, nawet jak na dinozaury budowę. Żył na terenie Ameryki Północnej około 150 milionów lat temu. Charakteryzowały go niezwykle długa szyja oraz ogon, który na samym końcu przybierał postać dzisiejszego bicza.

Diplodok był roślinożercą, który z łatwością zdobywał upragniony pokarm dzięki długiej szyi. Ważył niespełna 20 ton, co dawało mu tytuł prawdziwego kolosa wśród rówieśniczych dinozaurów. Do obrony przed drapieżnikami używał ogromnego ogona, który pozwalał trzymać przeciwników na dystans. Warto wspomnieć, iż rzadko kiedy był zmuszony do podjęcia obrony, ponieważ swoimi rozmiarami odstraszał większość stworzeń.

SILESAURUS

Silezaur żył na terenie dzisiejszej Europy około 230 milionów lat temu. Bardzo ciekawym faktem jest to, iż jego pierwsze szczątki znaleziono w... Polsce. Tak, właśnie tak, w wolnym tłumaczeniu nazwa polskiego dinozaura brzmi „śląski jaszczur z Opola”, ponieważ jego pierwsze szczątki odkryto pod Opolem.

Był kolejnym niedużym, czworonożnym dinozaurem. Silezaury żyły w stadach, by mieć większe szanse przeżycia w niebezpiecznym świecie ogromnych drapieżców. W głównej mierze gustowały w roślinach, choć nie wiadomo czy nie lubiły urozmaicić sobie diety małym kawałkiem mięsa.

STEGOSAURUS

Jego charakterystyczną cechą były przerażające kolce na ogonie oraz budzące respekt dwa rzędy rogowych płyt. Stąpał po Ziemi w późnej jurze na terenach położonych w miejscu dzisiejszej Ameryki Północnej. Sama nazwa trafnie określa go zadaszonym jaszczurem.

Groźna postura Stegosaurusa nie wskazywała, iż był on... roślinożercą. Jego rozmiary można porównać do dzisiejszych autobusów. Z pewnością w pradawnych czasach ten olbrzymi wegetarianin robił wrażenie nawet na krwiożerczych myśliwych. Już dzisiaj możesz go odkryć na nowo w Katowicach. Dino Świat czeka!

TRICERATOPS

Triceratopsy były bardzo ciekawymi, roślinożernymi dinozaurami. Dzięki swojej budowie przypominającej dzisiejszego nosorożca, triceratops zyskał dużą popularność i rozpoznawalność. Jego nazwa oznacza twarz o trzech rogach. Żył około 65 milionów lat temu budząc szacunek wśród innych dinozaurów dzięki ogromnej głowie i rogom.

Osiągał około 3 metrów wysokości, a swoją kilkutonową wagą przewyższał wiele dzisiejszych samochodów. Jeśli jakieś inne pradawne stworzenia zdenerwowały triceratopsa, rozpoczynał on szarżę na wroga, a jego bardzo duża masa wraz z kolczastą głową siały zniszczenie.

UTAHRAPTOR

W dosłownym znaczeniu Utahraptor to rabuś z Utah, a jego szczątki znaleziono właśnie w tym miejscu. Utahraptor żył 126 milionów lat temu, mierzył 7 m, a jego waga zamykała się w granicach 500 kg.

Wśród innych dinozaurów budził strach i to nie bez powodu. Był naprawdę zwinny, jak na dinozaura, a połączenie dwóch cech niezbędnych dla krwiożerczych bestii – siły i szybkości gwarantowały mu złoty medal wśród myśliwych tamtych czasów. W swoim zabójczym ekwipunku gościł ostre szpony i przeraźliwe zębiska. Potrafił ciężko ranić, a każdy pradawny wytwór natury liczył, że nigdy go nie spotka.

VULCANODON

Dla niewtajemniczonych w nazewnictwo spieszymy z pomocą, bowiem zagadkowa nazwa Vulcanodon oznacza "wulkaniczny ząb". Katowicki Vulcanodon jest dinozaurem gustującym tylko w roślinach. To typowy wegetarianin, który obchodzi mięso szerokim łukiem i wzdryga się na samą myśl o krwiożerczych bestiach.

Zamieszkiwał Ziemię bardzo dawno temu. Minęło już 200 milionów lat, od kiedy na terenach dzisiejszego Zimbabwe przestały pojawiać się ślady ostatnich Vulcanodonów. Te olbrzymie dinozaury sięgały nawet 8 metrów i ważyły niespełna jedną tonę! Vulcanodony były jednymi z najstarszych zauropodów gustujących w pustynnym otoczeniu i na pewno będą stanowiły nie lada gratkę dla młodych miłośników dinozaurów.

WELOCYRAPTOR

Welocyraptory żyły około 80 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Mongolii. Można było je pomylić z ptakami, gdyż przypominały je anatomiczną budową. Sięgały do 2 metrów i ważyły około 20 kg. W tych niewielkich rozmiarach krył się jednak wielki potencjał.

Welocyraptory były niezwykle zwinnymi gadami, które budziły postrach nawet u większych od siebie dinozaurów. Nazwa tego niezwykłego wytworu natury oznacza szybki złodziej. Jak widać, nie wzięła się bez powodu i odzwierciedla cechy tych podstępnych stworzeń. Welocyraptora można spotkać w muzeum dinozaurów w Katowicach, do czego niezmiernie zachęcamy!

KIM JESTEŚMY - DINO ŚWIAT

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co warto zobaczyć w Łodzi. Naprzeciw oczekiwaniom małych odkrywców wychodzi niesamowite muzeum dinozaurów Dino Świat. Emocjonująca podróż z dinozaurami i tunel czasu to tylko kilka z wielu widowiskowych atrakcji i zabaw, które z ogromnym pragnieniem wypatruje każdy młody poszukiwacz przygód.

Dlaczego wszystkie dzieci w Łodzi powinny dać się ponieść magii ery dinozaurów? W Dino Świecie czeka Was powrót do zamierzchłych czasów, gdzie wszelaką władzę trzymają olbrzymie gady. Bramy prowadzące do świata dinozaurów stoją przed Wami otworem. Czekamy na wszystkich śmiałków żądnych wspaniałej przygody oraz niezapomnianego doświadczenia.

Dinozaury Łódź – to hasło czai się w duszy każdego małego badacza przeszłości. Daj się ponieść zapomnianemu niegdyś światu dinozaurów już dziś i odkryj w sobie zamiłowanie do pradawnych gadów!